Żydowski dom modlitwy w Lipsku


W sercu Lipska, znajduje się niezwykły żydowski dom modlitwy, który nie tylko stanowi zachowany element kultury żydowskiej, ale także jest historycznym świadkiem burzliwych czasów. Zlokalizowany w powiecie lipskim, w województwie mazowieckim, przy ulicy Iłżeckiej, ma bogatą przeszłość, która wciąż jest badana i odkrywana.

Obecnie budynek pełni funkcję siedziby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, jednak przed czasami holocaustu był to żywy ośrodek modlitewny, sąsiadujący z synagogą, która niestety nie przetrwała do naszych czasów. Architektura domu modlitwy jest interesująca, gdyż jest to murowana, parterowa budowla z jednopiętrową częścią centralną i wysokim poddaszem, wzniesiona na prostokątnym rzucie.

Inwestycja budowlana, która powstała z inicjatywy gminy żydowskiej, rozpoczęła się w latach 20. XX wieku. W dniu 30 kwietnia 1924 roku Lejbuś Rozental, przewodniczący kahału, zwrócił się do władz o wydanie stosownego pozwolenia na budowę, które uzyskał 17 czerwca tegoż roku od wojewody kieleckiego.

Jednakże, co najciekawsze, podczas prac badawczych przeprowadzonych w dniu 10 maja 2021 roku, odnaleziono ślady polichromii z inskrypcjami w alfabecie hebrajskim na wschodniej elewacji środkowej części budynku. Wśród nich wyróżnia się inskrypcja w języku aramejskim, w której znajdziemy fragment z księgi Zohar, znany jako Kegawna. Tekst ten był odmawiany przez chasydów na powitanie szabatu przed modlitwą Barechu.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 15.06.2024 r.]
  2. Dom modlitwy w Lipsku (ul. Iłżecka 6) [online], sztetl.org.pl [dostęp 15.06.2024 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":

Kościół Świętej Trójcy w Lipsku | Parafia Świętej Trójcy w Lipsku

Oceń: Żydowski dom modlitwy w Lipsku

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:7