Dzisiaj jest piątek, 18 czerwca 2021 r., 169 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
POSIR Pionki
„Hańba! Nie chcemy wiatraków w Siennie”. Sesja Rady Gminy pod znakiem kłótni o wiatraki
Dodał: EL, 18-12-2013 17:44, odsłon: 6103
foto: legnica.naszemiasto.pl
foto: legnica.naszemiasto.pl

Poniedziałkowa sesja Rady Gminy Sienno przebiegła bardzo burzliwie. Były krzyki i wyśmiewanie. Bardzo ożywiona sesja zakończyła się propozycją referendum.

Mieszkańcy buntują się przeciw budowie farm wiatrowych. Uchwały dotyczące studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego Gminy Sienno oraz zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy wywołały burzę wśród zebranych.

Energetyka wiatrowa to dziś najszybciej rozwijająca się gałąź zielonej energii. Polska dotuje ten sektor, bo zobowiązaliśmy się, że w 2020 r. 15 proc. zużywanej energii będzie pochodziło z odnawialnych źródeł.

 

Mieszkańcy gminy Sienno obawiają się, że hałas produkowany przez wiatraki poważnie odbije się na ich kondycji fizycznej i psychicznej.

Myśli o postawieniu farm na terenie gminy pojawił się przed rokiem. Mówi się o kilkunastu wiatrakach stawianych przez Spółkę Contino Epsilon. Podczas sesji padły stwierdzenia, że firmie dopiero opłaci się prowadzić taką farmę jak stoi kilkadziesiąt wiatraków. Mieszkańcy mówili, że z rozmów z przedstawicielami firmy wynika, że teraz stanie kilkanaście, ale dążenie będzie do kilkudziesięciu.

Wiatraki o mocy 3 MW powinny przynieść gminie zyski rzędu 2,5 miliona złotych rocznie.

Rozpatrywany projekt studium zagospodarowania przestrzennego, w którym uwzględniono plany budowy farm wiatrowych wzbudziły tak duże emocje.

Farmy miałyby stanąć w pobliżu Janowa, Kadłubka, Gozdawy, Ludwikowa, Nowej Wsi, Tarnówka, Kochanówki, Krzyżanowic, Wierzchowisk II, Wodącej.

Sesja zakończyła się odroczeniem uchwały dotyczącej przyjęcia projektu zagospodarowania przestrzennego.
Ostatecznie zgłoszony został wniosek radnego Wojciecha Kaczorowskiego o przeprowadzenie referendum w sprawie lokalizacji na terenie gminy Sienno elektrowni wiatrowych.

Na to również mieszkańcy nie chcą się zgodzić. Według nich połowa sołectw w gminie Sienno nie mająca problemu z wiatrakami nie powinna decydować o tym, co będzie stało na jej drugiej połowie.

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: EL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Gmina Garbatka-Letnisko
Ogłoszenia wyróżnione
WSZYSTKIE +
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Lipsko24 to niezależne medium elektroniczne w Lipsku i terenie powiatu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook

 

 

 

Płatności online zapewnia: