Dzisiaj jest niedziela, 05 lipca 2020 r., 187 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
FABRYKA DOMÓW BOGUCIN
„Kieruj się rozsądkiem
Dodał: EL, 17-10-2013 23:29, odsłon: 1564
www.brd.policja.pl
www.brd.policja.pl

Pod hasłem „Kieruj się rozsądkiem” Komenda Główna Policji rozpoczyna ogólnopolską kampanię społeczną adresowaną do użytkowników dróg w ramach projektu „Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym – KIK-76”.

Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

 Założenia programu wskazują, że wielu wypadków można by było uniknąć gdyby, ofiary potrafiły zadbać o swoje bezpieczeństwo i stosowały zasadę ograniczonego zaufania.

 


Do kogo skierowana jest kampania?

 

Kampania skierowana jest głównie do pieszych i motocyklistów, ze względu na dużą ilość zdarzeń drogowych z udziałem tej grupy uczestników ruchu.


Należy pamiętać, że jakiekolwiek zderzenie z pojazdem może się dla nich zakończyć poważnymi uszkodzeniami ciała, a czasami nawet śmiercią. Jak wynika z danych statystycznych najbardziej niebezpieczną pora dla pieszych jest wieczór, natomiast porą roku – jesień. Do wypadków z udziałem pieszych najczęściej dochodzi przez lekceważenie przez nich podstawowych zasad bezpieczeństwa, m.in. przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych lub wbieganie po nadjeżdżający pojazd.

 

Do tego według policyjnych danych za 2012 rok w ponad 3000 wypadkach aż 454 to piesi powyżej 60 roku życia. Między innymi to właśnie do tej grupy wiekowej skierowana jest kampania społeczna „Kieruj się rozsądkiem”.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze zależy głównie od naszego postępowania i zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa, ale przede wszystkim stosowania się do przepisów ruchu drogowego.


Przed nami coraz chłodniejsze dni, czas kiedy wcześnie zapada zmrok, a na drogach pojawiają się kałuże oraz mokre liście. Jesienne przymrozki, mgła, opady deszczu mogą przysporzyć zmotoryzowanym wielu problemów. Nagłe i ekstremalne zmiany pogody, często występujące w okresie jesiennym, mają niebagatelny wpływ na zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków. Niesprzyjające warunki pogodowe pogarszają zarówno widoczność, jak i samopoczucie zmotoryzowanych. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji trzeba dostosować zarówno pojazd, jak i styl jazdy do nowej pory roku.
Należy pamiętać, że każda pora roku stawia przed kierowcami nowe wymagania.


Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości 30-40 metrów. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie.


Pamiętajmy!!!


Widzieć nie znaczy być widocznym!!! Piesi i rowerzyści czyli tzw. „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd lub jego światła, to i kierujący pojazdem ich widzi.

 

Konsekwencje tego przeświadczenia mogą być tragiczne. Dlatego też, piesi i rowerzyści niezależnie od wieku, powinni nosić elementy odblaskowe na wierzchniej odzieży. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach przez kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych, powinno korzystać także każde dziecko poruszające się po drodze,  niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem czy jezdnią. W tym miejscu należy nadmienić, że poza obszarem zabudowanym dziecko w wieku do lat 15, poruszające się po drodze po zmierzchu ma obowiązek noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Obowiązek ten wynika z Prawa o ruchu drogowym. Korzystajmy z elementów odblaskowych!!! Wyposażajmy w nie swoje dzieci i pilnujmy, aby je nosiły!!! Będzie bezpieczniej, to się nam wszystkim opłaci!!!     


Więcej szczegółów na temat kampanii społecznej na www.brd.policja.pl/kampania 

Skontaktuj się z autorem tekstu: EL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Gmina Garbatka-Letnisko
Ogłoszenia wyróżnione
WSZYSTKIE +
LAPTOP SPRZEDAM
LAPTOP SPRZEDAM
Laptop hp 250 G6 używany w świetnej cenie oczywiście negocjacje też uznaje. Wszystkie szczegóły podaję poniżej:Przekątna ...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
Ogłoszenia drobne
WSZYSTKIE +
LAPTOP SPRZEDAM
Laptop hp 250 G6 używany w świetnej cenie oczywiście negocjacje ...
Szczegóły ogłoszenia

Skup VW SHaran Pilnie Kupię
Kupię pilnie VW SHARAN 2.0 benzyna z klimatyzacją , stan obojęt...
Szczegóły ogłoszenia

Zarobek Na Zakupach
Zapraszam do zapoznania się z ofertą kilku firm, w których dzię...
Szczegóły ogłoszenia

Malowanie Obrazów Na Zamówienie
[size= 10pt; font-family: calibri, sans-serif; color: #1f497d]Ma...
Szczegóły ogłoszenia

dr Władysław Rybicki
Kolejne sensacyjne odkrycie polskiego lekarza – zagadka raka roz...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Lipsko24 to niezależne medium elektroniczne w Lipsku i terenie powiatu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook

 

 

 

Płatności online zapewnia: