Dzisiaj jest niedziela, 26 września 2021 r., 269 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
POSIR Pionki
[ZDJĘCIA] To była wyjątkowa Noc Nietoperzy z Kozienickim Parkiem Krajobrazowym
Dodał: DL, 15-09-2021 10:19, odsłon: 852
Fot. Jolanta Tabor/Kozienicki Park Krajobrazowy
Fot. Jolanta Tabor/Kozienicki Park Krajobrazowy

Nietoperze są wśród nas. Mogli się o tym, naocznie i słuchowo, przekonać uczestnicy piątkowego (10 września), wieczornego spotkania z tymi tajemniczymi nocnymi łowcami, na terenie ośrodka edukacyjnego Kozienickiego Parku Krajobrazowego. 

 

 

 

Spotkanie prowadził i przekazał wiele ciekawych informacji o nietoperzach Błażej Wojtowicz, prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy. Na początku spotkania wysłuchano prelekcji o biologii nietoperzy, o ich budowie, zwyczajach. Już podczas prelekcji widać było na niebie latającego mroczka późnego. 

 

Wbrew swojej nazwie, na łowy wylatuje jako pierwszy, już o zmierzchu. Dzięki temu można go obserwować jak poluje w pobliżu budynków i w ogrodach. Dzień spędza zazwyczaj ukryty na strychach domów. 

 


 

W rozstawione na terenie ośrodka sieci, bardzo szybko złapały się kolejne osobniki. Z bliska można było się przyjrzeć gackowi brunatnemu a także bardzo rzadkiemu Nockowi Alkatoe. Krajowe nietoperze są zwierzętami niewielkich rozmiarów, o masie ciała od 3 do 40 gramów. Dzięki takim spotkaniom uczestnicy mogą naocznie się o tym przekonać.

 


 

Dodatkową atrakcją spotkania, dzięki rozdanym wśród uczestników detektorom, była możliwość posłuchania dźwięków jakie wydają nietoperze. Nietoperze wydają serie krótkich sygnałów, na podstawie ich częstotliwości można je rozróżnić. 

 


 

- Nietoperze najchętniej zasiedlają obszary bogate w różnego rodzaju kryjówki, jak np. szczeliny, dziuple, miejsca z oczkami wodnymi i żerowania. Puszcza Kozienicka ze zróżnicowanym wiekowo i gatunkowo drzewostanem stanowi doskonałe miejsce dla tej grupy ssaków. Z 27 gatunków nietoperzy stwierdzonych w Polsce, na terenie Puszczy Kozienickiej odkryto aż 19 gatunków. Od wielu lat na terenie Puszczy Kozienickiej prowadzone są badania  nietoperzy. Aby dokładniej poznać ich biologię potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt i zaawansowane metody badań, tj. monitoring nietoperzy w kryjówkach, nasłuchy detektorowe i odłowy w sieci. Tylko osoby z odpowiednią wiedzą i mające specjalne pozwolenia mogą prowadzić takie badania - mówi Jolanta Tabor z zespołu do spraw Kozienickiego Parku Krajobrazowego.

 

Noc Nietoperzy odbyła się przy współpracy z MOK w Pionkach i pod honorowym patronatem burmistrza miasta Pionki.

 


 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Gmina Garbatka-Letnisko
Ogłoszenia wyróżnione
WSZYSTKIE +
R  O  W  E  R
R O W E R
Sprzedam pędzidło ( rower) Mało używany, lekkie oznaki użytkowania Rozmiar M koła 29 '' / Rober zakupiony w sklepie ...
SPRZEDAM TELEFON
SPRZEDAM TELEFON
Xiaomi Redmi 9, prawie nowy, bo użytkowany zaledwie pół roku. Posiada naturalne ślady użytkowania ( delikatne otarcie) . ...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Lipsko24 to niezależne medium elektroniczne w Lipsku i terenie powiatu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook

 

 

 

Płatności online zapewnia: