Dzisiaj jest wtorek, 03 sierpnia 2021 r., 215 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA flash
[ZDJĘCIA] Nowy szpital, hala sportowa i przebudowa ulic Polnej i Spacerowej. Starosta radomski chwali się inwestycjami
Dodał: DL, 17-06-2021 12:56, odsłon: 3630
Fot. Damian Latos, Julia Grotkowska/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos, Julia Grotkowska/Agencja Arpass

W czwartek, 17 czerwca, starosta Waldemar Trelka, w towarzystwie posła Marka Suskiego oraz radnych, zarówno miasta, gminy Pionki jak i powiatu radomskiego, odbył roboczą wizytę na terenie budowy szpitala, drogi powiatowej prowadzącej nad staw oraz Liceum Ogólnokształcącego, gdzie ma powstać nowoczesna hala sportowa wraz ze strzelnicą.

Za sprawą „Pionki Media Day”, bo tak roboczo dzisiejszy dzień zatytułowała redakcja naszego serwisu, zaproszone media mogły zobaczyć wnętrze budowanego szpitala oraz sprawdzić stan zaawansowania remontu ulic Spacerowej i Polnej, a także być świadkami podpisania umowy na budowę nowoczesnej hali przy Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Dąbrowskiej w Pionkach.

 

Spotkanie rozpoczęło się od wizyty na placu budowy Szpitala Powiatowego w Pionkach, gdzie między innymi starosta radomski Waldemar Trelka, dyrektor szpitala Bernarda Dudek oraz poseł Marek Suski podkreślali jak ważną inwestycję w ich mniemaniu stanowi powstanie nowoczesnej placówki leczniczej na terenie naszego miasta.

 


 

Jak podkreślał starosta radomski Waldemar Trelka, powiat radomski w tym roku przekaże 75 milionów złotych na inwestycje w Pionkach, gdzie jedną z nich jest budowa nowoczesnego szpitala. - Teren szpitala w Pionkach w przyszłości będzie stanowił, składające się z pięciu bądź sześciu budynków kompleksowe rozwiązanie jeśli chodzi o ofertę medyczną. Szpital na ten moment rozproszony jest po całych Pionkach. Generuje wiele kosztów i problemów. Naszym celem między innymi jest to, aby sprofesjonalizować, unowocześnić i wybudować nowoczesny szpital. Szpital jest kluczową inwestycją, bo zakładamy, że około 60 milionów będzie kosztowało nas wyposażenie i wybudowanie tego szpitala. Ponad 30 milionów pozyskaliśmy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – mówił starosta Waldemar Trelka.

 


 

Dyrektor szpitala w Pionkach mówiła o bliskim zakończeniu prac związanych z budową pawilonu zabiegowego.  - Ogromne źródło finansowania, ogromne środki, które wpłynęły do nas na realizację inwestycji, która była wyczekiwana przez całą lokalną społeczność od ponad 20 lat. Zgodnie z planem, który wytyczyliśmy sobie kilka miesięcy temu oddanie pierwszego pawilonu zabiegowego nastąpi prawdopodobnie w połowie października, abyśmy od nowego roku przystąpili do działań w nowych warunkach. Pracownicy naszej jednostki będą mieli zapewnione godne warunki pracy, a z kolei pacjenci otrzymają znaczne lepsze warunki hospitalizacji. W momencie kiedy scentralizujemy wszystkie usługi w jednym miejscu, przy ulicy Niepodległości zdecydowanie zmniejszą się koszty utrzymania placówki i zdecydowanie poprawimy komfort pracy całego zespołu naszego szpitala i warunki hospitalizacji naszych pacjentów – mówiła dyrektor Bernarda Dudek.

 


 

Budowa szpitala zakłada jeszcze budowę dwóch kolejnych pawilonów. W jednym z nich znajdować się będzie oddział wewnętrzny i rehabilitacji, a kolejny zrewitalizowany budynek będzie miejscem pracy administratywistów.

 

Tego dnia w Pionkach obecny był poseł Marek Suski. – To wszystko zaczęło się od marzenia. 100 lat temu kiedy Polska się odrodziła było takie marzenie, żeby zbudować silną gospodarkę i jednym z pierwszych miast, postawionych zasadzie w lesie były Pionki. To tutaj zjechali ludzie, którzy wierzyli, że Polska może być silna i że ją zbudują jako silne państwo. Na tamte czasy pionkowski szpital był bardzo nowoczesny, ale po 100 latach wszystko się zmieniło, rozwój medycyny był także ogromny. Potrzeba rewitalizacji i rozbudowy potrzeby były więc wielkie. Od wielu lat, po 89 roku Pionki były zapomniane, były tą Polską B, do której nie warto było przyjeżdżać. Panowała taka filozofia, że tylko wielkie ośrodki muszą być remontowane. Prawo i Sprawiedliwość od początku powiedziało, że musimy dbać o wszystkich obywateli. Każdy Polak nieważne gdzie mieszka ma prawo mieć zapewnioną służbę zdrowia – mówił poseł Marek Suski.

 


 

Następnie starosta radomski Waldemar Trelka w towarzystwie przybyłych oficjeli i mediów udał się na plac budowy ulic Polnej i Spacerowej.  Starosta podkreślał jak ważna jest to inwestycja pod kątem mieszkańców, którzy chcą mieć komfortowy dojazd do między innymi takich miejsc jak Staw Górny. Prace modernizacyjne obejmą rozebranie istniejącego mostu i budowę nowego, nową konstrukcję nawierzchni szerokości 6 metrów, pobocza, chodnik, budowę ciągu pieszo-rowerowego, wykonanie zatoki postojowej, przebudowę istniejących zjazdów, przebudowę odwodnienia wraz z budową odcinka kanalizacji deszczowej, oznakowanie pionowe i poziome.

 


 

Zakładany czas realizacji tej inwestycji to 30 listopada 2021 roku i jak podkreślał obecny podczas dzisiejszego spotkania wykonawca robót Krzysztof Wach – na pewno dotrzyma wszelkich terminów. Wykonawca mówił także o tym, iż w związku z przebudową tychże ulic stara się zapewniać komfortowy dojazd działkowiczom do ich posesji. Podziękowania w stronę starosty jak i całego zarządu powiatu radomskiego oraz posła Marka Suskiego skierowali radny powiatowy Marek Janeczek oraz wiceprzewodniczący rady miejskiej w Pionkach Tomasz Łyżwa.

 


 

Kolejnym punktem „Pionki Media Day” było podpisanie umowy na budowę hali gimnastycznej przy liceum. Powiat radomski w osobach starosty Waldemara Trelki oraz wicestarosty Krzysztofa Kozery podpisał umowę z wykonawcą tego projektu Dariuszem Żakiem, który reprezentuje Korporację Budowlaną Darco, który ma zrealizować budowę tego obiektu za niespełna 5 milionów złotych. Budowa sali gimnastycznej według starosty radomskiego jest jednym z elementów wzmacniania powiatowych szkół średnich w Pionkach, gdzie skonsolidowana zostanie nauka specjalna w słynnym „Zielonym”, a w liceum znajdą się kierunki kształcenia zgodne z aktualnymi wymaganiami nowoczesnego rynku pracy. Dyrektor pionkowskiego liceum Rafał Kącki podkreślał jak ważna jest to inwestycja w perspektywie nadchodzących lat.

 

- To kolejna wspaniała decyzja organu prowadzącego. Nowa sala będzie mieścić boisko wielofunkcyjne do gier zespołowych, a infrastruktura okołosportowa oraz nowe pracownie znajdą się w dwupiętrowym łączniku, który połączy ją z obecnym budynkiem szkoły. Będzie to bardzo nowoczesny obiekt z klimatyzacją i fotowoltaiką, przez co ma być on całkowicie zeroemisyjny. Myślę, że można śmiało powiedzieć, że będzie to jeden z najnowocześniejszych takich obiektów na południu województwa - mówił dyrektor Rafał Kącki.

 


 

Budowa tejże hali ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a cała inwestycja ma być gotowa przed wrześniem 2022 roku. Nowy obiekt ma powstać za budynkiem liceum w Pionkach, gdzie zmieści się nie tylko nowoczesna sala gimnastyczna, ale również piętrowy łącznik, w którym znajdą się dodatkowe pomieszczenia sportowe, ale również dodatkowe pracownie.

 

To niejedyna dobra wiadomość dla przyszłych uczniów pionkowskiego liceum. Powiat radomski ma otrzymać blisko 150 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Obrony Narodowej do budowy wirtualnej strzelnicy (całość ma kosztować około 250 tysięcy złotych). Adaptacja pomieszczeń szkoły ma rozpocząć się w wakacje. System, oparty na rzeczywistości VR, ma umożliwić strzelanie minimum czterem osobom jednocześnie. Szkolący się muszą mieć zapewnione bezprzewodowe, laserowe symulatory (repliki) broni: czterech karabinków i czterech pistoletów, z funkcją wyzwalania strzału i realistyczną obsługą manualną danej repliki. Chodzi np. o działanie mechanizmów broni, imitację odgłosu strzału czy zjawisko odrzutu.

 


 

 

 

 

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Gmina Garbatka-Letnisko
Ogłoszenia wyróżnione
WSZYSTKIE +
SPRZEDAM TELEFON
SPRZEDAM TELEFON
Xiaomi Redmi 9, prawie nowy, bo użytkowany zaledwie pół roku. Posiada naturalne ślady użytkowania ( delikatne otarcie) . ...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Lipsko24 to niezależne medium elektroniczne w Lipsku i terenie powiatu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook

 

 

 

Płatności online zapewnia: