Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/arpass/ftp/lipsko24/units/nowosci/init.php on line 40

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/arpass/ftp/lipsko24/units/nowosci/init.php on line 42

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/arpass/ftp/lipsko24/units/nowosci/init.php on line 44
Dzisiaj jest niedziela, 22 maja 2022 r., 142 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
[ZDJĘCIA] Garbatka-Letnisko uczciła pamięć o Legionistach. Symboliczne obchody 107. rocznicy bitwy pod Anielinem-Laskami
Dodał: DL, 25-10-2021 09:50, odsłon: 2161
Fot. Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Fot. Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass

W niedzielę przedstawiciele władz, mieszkańcy, uczniowie oraz członkowie stowarzyszeń patriotycznych upamiętnili pamięć poległych żołnierzy Legionów Polskich dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego. 107 lat temu legioniści stoczyli walkę z nieprzyjacielem.

W niedzielę w kościele p.w. św. Maksymiliana Kolbego w Bogucinie proboszcz parafii ks. kan. Bogdan Piwko oraz ksiądz dr Bronisław Paweł Rosik wspólnie odprawili nabożeństwo w intencji poległych legionistów.

 

- 107 lat temu, od 22 do 26 października 1914 roku, na naszych terenach odbyła się największa bitwa w przyczółku dęblińskim wojsk Józefa Piłsudskiego. Tu wśród nas leżą ci młodzi ludzie, którzy walczyli o wolną ojczyznę. Oni przelali za nas krew. Gromadzimy się dziś na tej uroczystości, by podziękować Bogu za wolną i niepodległą Polskę powitał zebranych w świątyni proboszcz parafii w Bogucinie ksiądz Bogdan Piwko.

 


 

W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele samorządu gminnego wójt Teresa Fryszkiewicz, przewodniczący Rady Gminy Włodzimierz Mazur, radni gminy Garbatka-Letnisko, przedstawiciele starostwa i rady powiatu Kozienice, sołectwa Brzustów, członkowie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Garbatce-Letnisku, Związku Piłsudczyków okręg ziemi radomskiej i lubelskiej, Związku Piłsudczyków z Kozienic, Światowego Zarząd Związku Armii Krajowej Kozienice, pracownicy Zakładu Karnego w Żytkowicach, Nadleśnictwa Zwoleń, delegacja Mazowieckiego i Powiatowego Związku Rezerwistów, Związku Strzeleckiego oddział Częstochowa oraz Stowarzyszenia Zielona Akcja Radom. Symboliczny wymiar poniedziałkowej uroczystości podkreślony został również przez młodzież stowarzyszenia KARAN oraz uczniów PSP w Garbatce-Letnisko oraz Szkoły Drzewnej.

 


 

- Jezusie, synu Dawida ulituj się nad nami. Tak przez 123 lata wołał naród Polski. Nie było go wśród tych oficjalnych narodów ale z serca wylewało się to wołanie Jezusie synu Dawida ulituj się nad nami, Polakami, nad tą ziemią krwawiącą przez lata, gdzie brat zabijał brata. Dzisiejszy dzień jest wielkim dniem, 107. rocznica tego wspaniałego wydarzenia, w którym wspominamy tych, którzy byli bohaterami. Dziś tu i teraz gromadzimy się, by podziękować Bogu za naszą niepodległą ojczyznę. Gromadzimy się w tej świątyni aby podziękować za wolność, za to, że możemy żyć w Polsce, która widnieje już na mapach Europy i świata - mówił podczas nabożeństwa ksiądz dr Bronisław Paweł Rosik.

 


 

Dalsza część tegorocznych obchodów odbyła się pod pomnikiem – mauzoleum w Żytkowicach. Po przywitaniu gości, krótkich przemowach odczytany został Apel Pamięci, po czym przybyłe delegacje złożyły symboliczne, kwiaty, wiązanki oraz zapaliły znicze. Po zakończonej uroczystości na wszystkich czekała ciepła grochówka oraz wspólne ognisko.

 


 

 

 

 

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Gmina Garbatka-Letnisko
Ogłoszenia wyróżnione
WSZYSTKIE +
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Lipsko24 to niezależne medium elektroniczne w Lipsku i terenie powiatu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook

 

 

 

Płatności online zapewnia: