Dzisiaj jest niedziela, 26 września 2021 r., 269 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
[WIDEO] Dobra ocena działalności spółek miejskich i dyskusja w sprawie budowy kotłowni gazowych na terenie miasta
Dodał: MaG, 14-09-2021 11:40, odsłon: 1421

Jak funkcjonują, ile osób zatrudniają, plan „A” i „B” w sprawie budowy 5 ciepłowni gazowych wraz z sieciami. W czwartek 9 września prezesi dwóch spółek miejskich ekoPionki (Piotr Pasek), PWKC (Robert Pyryt, Michał Golbert), członkowie rad nadzorczych spotkali się z radnymi oraz burmistrzem Pionek. Dla naszych czytelników mamy zapis wideo z tego spotkania.

Spotkanie przedstawicieli władz spółek miejskich z radnymi oraz burmistrzem miało charakter zamknięty. W sali Miejskiego Ośrodka Kultury sprawozdanie z działalności spółki ekoPionki przedstawił prezes Piotr Pasek. O poczynionych inwestycjach, etapach modernizacji systemu ciepłowniczego w Pionkach mówił prezes Przedsiębiorstwa Wodno-Kanalizacyjno-Ciepłowniczego Robert Pyryt oraz drugi członek zarządu Michał Golbert.

 

Z informacji przedstawionej przez prezesa ekoPionki Piotra Paska wynika, że spółka zatrudnia na dzień dzisiejszy 45 osób na umowę o pracę i 12 na umowę zlecenie, w przeliczeniu na etaty 55 etatów. Spóła ma trzy podstawowe działy OOM, ODiZ, OGM. W ramach Oddziału Oczyszczania Miasta spółka zajmuje się zbiórką i wywozem nieczystości stałych, administracją targowiskami oraz świadczeniem usług transportowych w ramach komunikacji miejskiej.  Tylko w 2020 roku odebranych zostało 4263 tony odpadów mieszkańców, a blisko 400 ton z działalności komercyjnej. Przy gospodarce oczyszczania miasta zatrudnionych jest 4 kierowców i 7 ładowaczy.

 

W ramach swojej działalności ekoPionki zajmuje się również administrowaniem wspólnotami mieszkaniowymi, prowadzeniem przeglądów technicznych budynków zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, usuwaniem awarii i ich skutków na wspólnotach i zasobach komunalnych, współpracą ze wspólnotami mieszkaniowymi w zakresie rozliczeń opłat eksploatacyjnych oraz z tytułu udziału w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej oraz nadzorem nad oświetleniem ulicznym. Spółka  na dzień dzisiejszy administruje 81 wspólnot mieszkaniowych, sprząta 41 budynków.

 

Prezes Pasek szczegółowo omówił również kolejne gałęzie działalności jakimi zajmuje się spółka, a która obejmuje m.in. sprzątanie terenów miasta, odśnieżanie, posypywanie mieszanką  ulic oraz chodników miejskich, pielęgnacja i utrzymanie zieleni miejskiej na terenach będących własnością Gminy Miasta Pionki czy prowadzenie przytuliska dla psów.

 

W trakcie spotkania przedstawione zostały również przychody spółki za  rok 2018, 2019, 2020 oraz część 2021. Poniżej prezentujemy zestawienie za poszczególne lata.  

Przychody na przestrzeni lat:

2018 r.  3.278.540

2019 r.  4.606.870

2020 r.  5.912.502

2021 r.  5.496.644

 

Wyniki finansowe za poszczególne lata

2018 r.  strata  918.749,87

2019 r.  strata   530.605,29

2020 r.  strata   316.790,89.

2021 r. zysk za 7 miesięcy 67.604

 

- Każdego roku w koszty pozostałej działalności operacyjnej księgowana jest amortyzacja dodatniej wartości firmy w wysokości 581.815,24 zł., dlatego też jest to główna przyczyna ujemnego wyniku finansowego spółki. Amortyzacja dodatniej wartości firmy jest 5-cio letnia (20%), w związku z czym zakończy się w marcu 2023 roku. – wyjaśnił prezes ekoPionki Piotr Pasek

 

Wiceprezes Przedsiębiorstwa Wodno-Kanalizacyjno-Ciepłowniczego Michał Golbert przedstawił zebranym stan realizacji zadań jakie wykonała spółka w ramach modernizacji działu gospodarki wodno-ściekowej. W ich ramach wykonano modernizację i porządkowanie sieci wodociągowych w rejonie ulicy Fabrycznej i Ośrodka Stawu Górnego. Uporządkowano również sieć wodociągową przy remontowanej obecnie ulicy Słowackiego. Zmodernizowano również wodociąg znajdujący się przy ulicy Kozienickiej.

 

Jedną z ważniejszych informacji jaką przedstawiła spółka, był stan realizacji etapów modernizacji systemu ciepłowniczego w Pionkach. Według założeń spółka planuje budowę 5 kotłowni gazowych wraz z sieciami. Prezes Robert Pyryt dość dokładnie omówił stan przygotowań i realizacji tego zadania, które jak się okazuje nie jest łatwe.

 

 

Jako jeden z pierwszych głos w dyskusji zabrał przewodniczący Komisji Budżetowej Rady Miasta Pionki Piotr Nowak. Przewodniczący zwrócił uwagę na brak obecności większej ilości radnych, którzy dzięki spotkaniu mogli zapoznać się z funkcjonowaniem spółek miejskich.

 

- Pierwsze takie na gorąco spostrzeżenie. Jestem zdziwiony, że jest nas tylko tyle radnych zainteresowanych dzisiejszym spotkaniem, bo to są tematy ważne, poruszane. Jak państwo widzą jest nas tylko cztery osoby. Funkcjonowanie spółek miejskich zawsze budziło kontrowersje. – mówił przewodniczący KB Piotr Nowak.

 

Głos w dyskusji zabrał również radny Grzegorz Wąsik oraz Dawid Jaroszek. Radni prócz oceny działalności obu spółek, które ocenili bardzo dobrze, skupili się głównie na omówieniu problemu budowy kotłowni gazowych przez PWKC oraz zbliżających się podwyżek cen za centralne ogrzewania.

 


 

 

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Gmina Garbatka-Letnisko
Ogłoszenia wyróżnione
WSZYSTKIE +
R  O  W  E  R
R O W E R
Sprzedam pędzidło ( rower) Mało używany, lekkie oznaki użytkowania Rozmiar M koła 29 '' / Rober zakupiony w sklepie ...
SPRZEDAM TELEFON
SPRZEDAM TELEFON
Xiaomi Redmi 9, prawie nowy, bo użytkowany zaledwie pół roku. Posiada naturalne ślady użytkowania ( delikatne otarcie) . ...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Lipsko24 to niezależne medium elektroniczne w Lipsku i terenie powiatu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook

 

 

 

Płatności online zapewnia: