W dniu 10 grudnia 2024 roku w Komendzie Głównej Policji miała miejsce uroczysta zbiórka z okazji 20-lecia istnienia systemu ochrony praw człowieka w Policji. Uroczystość ta była okazją do podsumowania dotychczasowej działalności oraz refleksji nad osiągnięciami i wyzwaniami w obszarze ochrony praw człowieka. Od momentu powstania systemu, Policja w Polsce wprowadziła wiele inicjatyw, które miały na celu usprawnienie ochrony osób pokrzywdzonych, a także edukację w tym zakresie.
Od dwudziestu lat w Polsce działa sieć pełnomocników ds. ochrony praw człowieka, która do tej pory funkcjonuje w niezmienionej formie. Sieć ta, będąca unikalnym rozwiązaniem w skali europejskiej, zainicjowała szereg programów oraz projektów mających na celu ochronę osób narażonych na przemoc lub dyskryminację. W bieżącej działalności uwzględnia się m.in. problemy takie jak handel ludźmi, przemoc seksualna czy przemoc domowa, w tym przemoc wśród przedstawicieli Policji.
W trakcie uroczystości, zastępca Komendanta Głównego Policji wręczył odznaczenia oraz akty mianowania na wyższe stopnie policyjne dla członków zespołów ds. ochrony praw człowieka. Ważnym elementem wydarzenia były również wykłady wygłoszone przez ekspertów, w tym prof. Ewę Gruzę, które dotyczyły praworządności w Policji oraz dbałości o ochronę praw człowieka. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z różnorodnymi perspektywami dotyczącymi tej istotnej kwestii, w tym głosami przedstawicieli instytucji krajowych oraz organizacji pozarządowych, które zajmują się ochroną praw człowieka.
Źródło: Policja Lipsko
Oceń: Uroczystość z okazji 20-lecia systemu ochrony praw człowieka w Policji
Zobacz Także