Dzisiaj jest wtorek, 13 kwietnia 2021 r., 103 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Komora Normobaryczna NORMOBARIA flash
Powiat lipski w strefie czerwonej! Powraca obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej
Dodał: DL, 20-08-2020 16:22, odsłon: 1557

Powiat lipski znalazł się w strefie czerwonej. Spowodowane to jest gwałtownym wzrostem liczby zakażeń w powiecie. Od teraz powraca obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej.

Wiąże się to ze wzrostem liczby zachorowań w przedziale dwóch tygodni. Kolor strefy zależy od tego, ile osób jest chorych na terenie danego powiatu. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.  Pozostałe regiony plasują się w strefie zielonej, gdzie obostrzenia są najmniejsze. W ten sposób ograniczenia dotykać mają tylko te obszary, w których jest wyższe ryzyko zakażenia.
 
Na rządowej stronie pacjent.gov.pl znajdują się różnice między poszczególnymi strefami:
 
"W strefie czerwonej: wszelkie zawody sportowe mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności. Zakazane są też kongresy i targi. 
 
Koncerty, przedstawienia teatralne, imprezy kulturalne w strefie w strefie czerwonej: wszelkie wydarzenia kulturalne są zakazane. Kina w strefie żółtej i czerwonej: widownia może być zapełniona w 25 proc. Restauracje w  strefie czerwonej mają dodatkowe ograniczenie – 1 osoba na każde 4 m kw. 
 
Hotele są otwarte, ale nie mogą w nich działać kluby i dyskoteki. Hotele muszą przestrzegać przepisów dotyczących funkcjonowania basenów, siłowni i restauracji oraz organizacji kongresów działalności kulturalnej. To w strefie czerwonej i żółtej pozostanie bez zmian. 
 
Wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne - w strefie czerwonej: całkowity zakaz działalności parków rozrywki i wesołych miasteczek.
 
Aquaparki i baseny
 
W aquaparkach i na basenach obowiązuje zasada 75 proc. zapełnienia obiektu i to w strefie czerwonej i żółtej pozostanie bez zmian. 
 
Siłownie i kluby fitness
 
Obecnie na siłowniach, klubach i centrach fitness i w zakresie organizacji obozów sportowych zajęcia mają się obywać tak, aby udostępniono publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym, że nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności. W strefie czerwonej: limit jednej osoby na każde 10 m kw.
 
Udział w mszy św.
 

W strefie czerwonej: 50 proc. obłożenia budynku (kościoła) lub innego obiektu kultu religijnego, obowiązek zakrywania ust i nosa. 150 osób na zewnątrz i obowiązek zakrywania ust i nosa (niezależnie od dystansu).

 
Wesela i uroczystości rodzinne
 
W strefie czerwonej: dopuszczalna liczba gości zmniejszy się do 50 osób. 
 
Zgromadzenia
 
Zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Uczestnicy 1,5 m od siebie i zakrywają usta i nos. W strefie czerwonej i żółtej pozostanie bez zmian. 
 
Tego przestrzegasz wszędzie:
 
 • W sklepach zakładasz rękawiczki jednorazowe lub stosujesz środków do dezynfekcji rąk. Sklep wybiera, które z tych rozwiązań udostępnia klientom.
 • Zakazana jest działalność klubów nocnych i dyskotek.
 • W salonach fryzjerskich i kosmetycznych przebywają wyłącznie pracownicy oraz klienci w trakcie zabiegów, ewentualnie opiekuni klientów. 
 • Nakaz zakrywania ust i nosa
 • Jest obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki, przyłbicy lub części odzieży:
 • w środkach publicznego transportu zbiorowego;
 • w miejscach ogólnodostępnych – chyba że będzie zachowana odległość 1,5 m;
 • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej;
 • w obiektach handlowych lub usługowych;
 • w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

 

Z obowiązku zwolnionesą:
 
osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju (np. autyzm, zespól Aspergera), zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim.
osoby mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa (np. jeśli ktoś nie ma jednej albo dwóch dłoni lub ma dłonie niesprawne).
 
W strefie czerwonej: obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej" - czytamy w dokumencie dotyczącym poszczególnych obostrzeń w strefach.
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Figuła Jakub
OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Gmina Garbatka-Letnisko
Ogłoszenia wyróżnione
WSZYSTKIE +
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Lipsko24 to niezależne medium elektroniczne w Lipsku i terenie powiatu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook

 

 

 

Płatności online zapewnia: