Dzisiaj jest środa, 21 sierpnia 2019 r., 233 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
WAKEPARK  Pionki
CZAS NA WYMIANĘ PIECA! – ruszają unijne dotacje
Dodał: admin, 30-11-2018 16:18, odsłon: 523

Mazowsze walczy ze smogiem, który ujawnia się wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Za to groźne dla zdrowia zjawisko odpowiada wykorzystanie niskiej jakości paliw, jak również eksploatacja przestrzałych urządzeń grzewczych. Pod koniec grudnia rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie wymiany pieca na ekologiczny i spełniający najwyższe normy. W ramach dotacji unijnych beneficjenci mają także szansę zyskać wsparcie finansowe na podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej.

Smog zagraża naszemu zdrowiu i życiu poprzez wysokie stężenie niebezpiecznych pyłów i substancji. Warto pamiętać, że za jego powstawanie poza spalinami samochodów odpowiadają także niespełniające współczesnych norm emisji piece i kotły. Dodatkowym problemem jest dość powszechna eksploatacja niewłaściwych paliw w urządzeniach grzewczych. – Smog jest bezpośrednim czynnikiem, który razem z wdychanym powietrzem może uszkadzać nasze drogi oddechowe, a niektóre zawarte w nim szkodliwe substancje mogą przenikać do krwiobiegu. Skutki tego najbardziej odczuwają osoby z astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc czy też ze schorzeniami alergicznymi. Trzeba też pamiętać, że smog wpływa na rozwój rozmaitych zaburzeń u płodu – wyjaśnia zagrożenia dr n. med. Grzegorz Krasowski z Mazowieckiego Centrum Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku.


Co należy wiedzieć na temat uchwały antysmogowej?
Mazowsze rozpoczęło już na dobre walkę z zagrożeniami powodowanymi przez smog. Rok temu w sejmiku przyjęto uchwałę antysmogową. Dokument nakłada spore ograniczenia i zakazy na właścicieli instalacji grzewczych o mocy do 1 MW, wykorzystujących do ogrzewania paliwa stałe będące głównym źródłem smogu. Uchwała nie wyklucza eksploatacji kotłów i pieców na paliwa stałe, ale wprowadza ścisłe kryteria dotyczące ich klasy przekładającej się na efektywność ekologiczną. Właściciele budynków jednorodzinnych powinni jednak w momencie wymiany pieca rozważyć skorzystanie z bardziej ekologicznych źródeł energii. Do takich oprócz energii elektrycznej i źródeł odnawialnych należą nowoczesne systemy grzewcze, a także kotły na paliwa gazowe.


Oprócz tego gminy, które wskazano w programach ochrony powietrza, zyskały dodatkowe obowiązki. Mają one za zadanie zaktualizować lub wdrożyć Programy Ograniczania Niskiej Emisji. Celem jest dokonanie inwentaryzacji przestarzałych źródeł ciepła na paliwa stałe i ich wymiana na nowe, bardziej ekologiczne źródła ciepła. Zbliżający się nabór wniosków o dotacje unijne to dobra okazja, by przyspieszyć realizację tego celu, na czym skorzystają wszyscy.

 


12 mln zł z UE dla czystszego powietrza
Nabór wniosków w ramach RPO WM 2014-2020 związany z dofinansowaniem wymiany urządzeń grzewczych lub podłączenia do sieci ciepłowniczej rozpocznie się 31 grudnia tego roku. Tym razem kwota dotacji wyniesie 12 mln zł. Nabór odbywający się w ramach poddziałania 4.3.1 Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej odnosi się do projektów likwidujących tzw. niską emisję, pochodzącą przed wszystkim z gospodarstw domowych. Projekty mogą uwzględniać modernizację bądź wymianę pieców i spalających paliwa stałe na bardziej ekologiczne urządzenia, w tym wykorzystujące gaz, biomasę i odnawialne źródła. Dofinansowanie obejmie także projekty uwzględniające podłączenie budynku do istniejącej sieci ciepłowniczej.


Beneficjentami dotacji mogą tym razem zostać nie tylko jednostki samorządu terytorialnego (i ich związki i stowarzyszenia), ale też wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie oraz TBS-y. W przypadku samorządów będą to tzw. projekty parasolowe, bo poza budynkami publicznymi obejmą również osoby prawne i gospodarstwa domowe. Wszystkie najważniejsze informacje dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.


Co należy wiedzieć o kotłach na paliwa stałe?
Kwestia stosowanych kotłów jest uregulowana przez tzw. ekoprojekt, czyli wymogi unijne ustalające m.in. minimalne normy emisji zanieczyszczeń do powietrza. Na wiele urządzeń nałożone są okresy przejściowe, w trakcie których muszą zostać wymienione. Kotły powinny spełniać normy efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń do powietrza, które określono w rozporządzeniu Komisji Europejskiej. O ich klasyfikacji decyduje norma PN-EN 303-5:2012.


Kotły, które według normy PN-EN 303-5:2012 zaliczają się ze względu na wielkość i stopień emisji zanieczyszczeń do klasy 5., mogą być eksploatowane do końca swojej żywotności. Z kolei kotły zaliczane do klasy 3. i 4. jedynie do końca 2027 roku. Urządzenia nienależące do żadnej z tych klas właściciele muszą wymienić natomiast przed upływem 2022 roku.

 Na zgodność z ekoprojektem i posiadanie odpowiedniego certyfikatu musimy zwrócić uwagę przy zakupie nowego kotła. Takich informacji powinien udzielić producent lub sprzedawca urządzenia. Brak certyfikatu i normy na tabliczce znamionowej lub w instrukcji obsługi świadczy prawdopodobnie, że kocioł nie spełnia wymaganych w ekoprojekcie norm. Nie wolno zapominać także o rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z 1 sierpnia 2017 roku, które zabrania stosowania kotłów na paliwo stałe posiadających ruszt awaryjny.


Jak prawidłowo złożyć wniosek?
Nabór wniosków rozpocznie się 31 grudnia 2018 r. Za przeprowadzenie konkursu będzie tradycyjnie odpowiedzialna Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami można przesłać drogą elektroniczną. W tym celu należy skorzystać z systemu MEWA 2.0 dostępnego w serwisie www.funduszedlamazowsza.eu. Wniosek trzeba też potwierdzić podpisem elektronicznym z certyfikatem kwalifikowanym lub przy pomocy profilu zaufanego na platformie ePUAP. Województwo Mazowieckie ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z RPO WM 2014-2020, dlatego warto śledzić informacje o kolejnych naborach.


Walka ze smogiem w naszym województwie i regionie
Grudniowy konkurs będzie kolejnym w tym roku. Podobny odbywał się od marca do października. Wpłynęło w sumie 61 wniosków zawierających projekty dotyczące ograniczenia niskiej emisji.


Ze smogiem powstającym na skutek niskiej emisji walczymy jednak również poprzez działania w ramach innych przedsięwzięć. Zarząd województwa mazowieckiego podpisał już 59 umów. Zrealizowane zostaną projekty o wartości ponad 1,2 mld zł, z czego prawie 840 mln zł wyniosło dofinansowanie z RPO WM 2014-2020. Wśród nich są m.in. dwa projekty z subregionu radomskiego, na które przeznaczono łącznie ponad 50 mln zł. Dotychczasowe aktywności dotyczyły szczególnie zrównoważonej mobilności miejskiej. Ograniczeniu emisji sprzyja transport zbiorowy – budowanie nowych centrów przesiadkowych i wymiana autobusów na bardziej nowoczesne. Dotacje pozwalają na tworzenie parkingów typu „parkuj i jedź” oraz ścieżek rowerowych łączących miejscowości.

 


 

Kampania współfinansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego  
Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Gmina Garbatka-Letnisko
Ogłoszenia wyróżnione
WSZYSTKIE +
WYNAJMĘ LOKAL USŁUGOWY W PIONKACH
WYNAJMĘ LOKAL USŁUGOWY W PIONKACH
lokaz znajduje się w ścisłym centrum Pionek ul. Jana Pawła II, pow. 135 m2, przyległy parking, dostęp dla osób niepełnosp...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
Ogłoszenia drobne
WSZYSTKIE +
WYNAJMĘ LOKAL USŁUGOWY W PIONKACH
lokaz znajduje się w ścisłym centrum Pionek ul. Jana Pawła II, p...
Szczegóły ogłoszenia

Skup VW SHaran Pilnie Kupię
Kupię pilnie VW SHARAN 2.0 benzyna z klimatyzacją , stan obojęt...
Szczegóły ogłoszenia

Zarobek Na Zakupach
Zapraszam do zapoznania się z ofertą kilku firm, w których dzię...
Szczegóły ogłoszenia

Malowanie Obrazów Na Zamówienie
[size= 10pt; font-family: calibri, sans-serif; color: #1f497d]Ma...
Szczegóły ogłoszenia

dr Władysław Rybicki
Kolejne sensacyjne odkrycie polskiego lekarza – zagadka raka roz...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Lipsko24 to niezależne medium elektroniczne w Lipsku i terenie powiatu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook

 

 

 

Płatności online zapewnia: