Dzisiaj jest czwartek, 20 czerwca 2019 r., 171 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
EPS MEDIC
[WIDEO] Fundusze unijne dla Mazowsza. Miliony złotych na edukację ogólną dzieci i młodzieży!
Dodał: admin, 07-11-2018 15:38, odsłon: 327

Już od 30 października do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych będzie można składać wnioski o dofinansowanie projektów związanych z kształceniem ogólnym dzieci i młodzieży. Do rozdysponowania jest ponad 67,5 mln zł! Duża część z tej puli może trafić do szkół w powiecie lipskim, w których na co dzień uczą się nasze dzieci.

W województwie mazowieckim nabór odbędzie się po raz trzeci. Mogą wziąć w nim udział m.in. podmioty i organy prowadzące szkoły podstawowe, gimnazjalne i średnie o profilu ogólnym. Działania mają na celu rozwijanie u uczniów kompetencji kluczowych, które w przyszłości pomogą im z sukcesami wkroczyć na rynek pracy.


Nowoczesna edukacja ogólna – dobry start na rynku pracy
Jeśli okoliczne placówki nie zamierzały dotychczas startować w naborze, w którym do rozdysponowania jest ponad 67,5 mln zł, wciąż pozostało jeszcze sporo czasu na przygotowanie projektu i złożenie wniosku o dofinansowanie. Warto wziąć udział choćby dlatego, że wkład własny to zaledwie 5 proc. wartości przedsięwzięcia. Inicjatywa może wyjść również od rodziców, którzy zachęcą lokalne władze lub nauczycieli do sięgnięcia po wsparcie dla miejscowych szkół, a przede wszystkim ich uczniów.


Dzięki projektom dotyczącym kształcenia ogólnego oraz rozwoju dzieci i młodzieży uczniowie podnoszą kompetencje związane z umiejętnościami uniwersalnymi przydatnymi na rynku pracy: dokształcają się z języków obcych, informatyki, nauk przyrodniczych, matematyki oraz przedsiębiorczości. Nauczanie ma koncentrować się nie tylko na rozwijaniu zdolności w konkretnych dziedzinach, lecz także na wyrównywaniu słabszych stron.

 


Dofinansowanie może objąć działania o naprawdę szerokiej skali. Fundusze zostaną przyznane m.in. na prowadzenie projektów edukacyjnych w szkołach lub placówkach systemu oświaty, zajęcia dodatkowe o charakterze wyrównawczym, a także projekty rozwijające szczególne uzdolnienia uczniów. Szkoły mogą wdrażać nowe formy programów nauczania oraz nowatorskie rozwiązania metodyczne i programowe, np. metodę eksperymentu. Fundusze zostaną także przyznane na prowadzenie warsztatów, laboratoriów i kółek zainteresowań oraz wielu zajęć pozalekcyjnych, w tym wyjazdów edukacyjnych. Pomoce dydaktyczne i sprzęt do szkolnych pracowni także mogą zostać objęte dofinansowaniem, jeśli tylko służą rozwojowi kompetencji kluczowych. Szczegóły na temat kryteriów naboru i wymagań dotyczących projektu można znaleźć na stronie: www.funduszedlamazowsza.eu.


W kierunku indywidualnego podejścia do pracy z uczniami kształci się również nauczycieli. Wszystko po to, by już na etapie szkolnym ułatwiać dzieciom przyszły start w dorosłe życie, bez względu na to, jaką ścieżkę zawodową zdecydują się obrać. Kadra otrzymuje dofinansowanie do studiów podyplomowych, staży i praktyk, a także praktycznych i teoretycznych kursów doszkalających. Kształcenie może się odbywać m.in. we współpracy z placówkami systemu oświaty, specjalistycznymi jednostkami i podmiotami z otoczenia szkoły.

 Kto może składać wniosek?
Aby pieniądze trafiły do szkół i posłużyły najmłodszym mieszkańcom powiatu, potrzeba naprawdę niewiele. Wystarczy dobrze przygotowany wniosek i stosunkowo niewielki wkład własny. O wsparcie na projekty związane z edukacją ogólną mogą ubiegać się wszystkie organy prowadzące szkoły i placówki oświatowe. Nie chodzi tylko o samorządy, ponieważ pomoc jest kierowana także do podmiotów odpowiedzialnych za prowadzenie placówek niepublicznych. Ponadto dofinansowaniem będą objęte projekty przedstawione przez fundacje lub firmy – podmioty mające 3 lata doświadczenia w obszarze kształcenia ogólnego na przestrzeni ostatnich 5 lat. Starać się o nie nie mogą jedynie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej w wyznaczonym obszarze.


Co działo się do tej pory w naszym powiecie?
Mimo wcześniejszych naborów na terenie powiatu lipskiego w ostatnich latach odbyło się tylko jedno tego typu przedsięwzięcie. Chodzi o prowadzony przez gminę Solec nad Wisłą projekt „Aktywni uczniowie w Gminie Solec”, który trwał w latach 2016-2017. Jego celem było podniesienie u uczniów kompetencji kluczowych, jak również właściwych postaw i umiejętności niezbędnych na rynku pracy. Kładziono nacisk na indywidualne podejście do uczniów (również ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi). Młodzi mieszkańcy prowadzonych przez gminę szkół zyskali dostęp do dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych i logopedycznych. Odbyły się też kursy doskonalące dla nauczycieli, a szkoły zostały wyposażone w pomoce dydaktyczne.


Które placówki i gminy z powiatu lipskiego skorzystają z dofinansowań w zbliżającym się naborze? Warto stworzyć ciekawe projekty, z których nie tylko teraz, lecz przede wszystkim w przyszłości skorzystają nasze dzieci i młodzież.

 Nabór rusza 30 października. Jak zgłosić się po wsparcie?
Najbliższy nabór wniosków o dofinansowanie projektów związanych z edukacją ogólną dzieci i młodzieży rozpocznie się 30 października, a zakończy 16 listopada. Czasu na przygotowanie wniosku jest więc coraz mniej, ale warto korzystać. Minimalna wartość projektu to 100 tys. zł – należy przy tym pamiętać, że beneficjent ze środków własnych musi pokryć zaledwie 5 proc. kosztów. 15 proc. będzie pochodziło z budżetu państwa, a pozostałe 80 proc. z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Zysk jest więc ogromny, a przede wszystkim dostrzeżemy go w formie znacznie lepszego przygotowania najmłodszych mieszkańców powiatu do wkroczenia w dorosłe życie – zwłaszcza zawodowe.

Kampania współfinansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego 
Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Ogłoszenia wyróżnione
WSZYSTKIE +
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
Ogłoszenia drobne
WSZYSTKIE +
Skup VW SHaran Pilnie Kupię
Kupię pilnie VW SHARAN 2.0 benzyna z klimatyzacją , stan obojęt...
Szczegóły ogłoszenia

Zarobek Na Zakupach
Zapraszam do zapoznania się z ofertą kilku firm, w których dzię...
Szczegóły ogłoszenia

Malowanie Obrazów Na Zamówienie
[size= 10pt; font-family: calibri, sans-serif; color: #1f497d]Ma...
Szczegóły ogłoszenia

dr Władysław Rybicki
Kolejne sensacyjne odkrycie polskiego lekarza – zagadka raka roz...
Szczegóły ogłoszenia

Sprawdzona metoda dla dorosłych – niemiecki przez Skype
Pomagam osobą dorosłym w pokonaniu niemieckiego. Witaj przys...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Lipsko24 to niezależne medium elektroniczne w Lipsku i terenie powiatu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook

 

 

 

Płatności online zapewnia: