Dzisiaj jest sobota, 15 grudnia 2018 r., 349 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Swiąteczny top
Wyprawka szkolna na rok 2013/2014. Dofinansowanie.
Dodał: EL, 13-08-2013 15:59, odsłon: 2094

Zbliża się nowy rok szkolny i przed większością rodziców stoi konieczność zakupu swoim dzieciom wyprawki szkolnej.

 

Co drugi rodzic nie wie, że może mu przysługiwać zwrot pieniędzy za szkolną wyprawkę.


Problemem często jest niewiedza nie tylko samych rodziców, ale i pracowników samorządów czy szkół.

Zestaw podręczników do klas I-III to wydatek około 350 zł. Koszty rosną jednak wraz z dzieckiem. W klasie IV, V i VI za książki dla dziecka trzeba zapłacić ok. 450 zł. W gimnazjum jest to już wydatek rzędu 500 - 600 złotych, a w liceum 700 zł. Do tego dochodzą jeszcze książki do języków obcych (od ok. 60-80 zł za podręcznik do języka angielskiego, do ok. 120 zł za książki do hiszpańskiego czy francuskiego).


W tym roku najbardziej poszkodowani są rodzice uczniów klasy V szkoły podstawowej i II klasy szkoły średniej. Nie mają szans na zakup używanych podręczników z uwagi na nową podstawę programową. Wszystkie książki muszą kupić nowe. Niektórzy decydują się na zakup książek w księgarni internetowej, ale to oszczędność jedynie ok. 10% w stosunku do cen w księgarniach „na mieście”.


Książki to jednak nie wszystko. Do szkolnych podręczników dochodzi cały niezbędnik: plecak, piórnik, kredki, ołówki, farbki, czy strój na lekcje WF-u.

 

 


Niektórzy rodzice mogą postarać się o dotację rządową.


Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów dydaktycznych uczniowie rozpoczynający naukę w klasach I-III i V szkół podstawowych oraz w klasach II zasadniczych szkół zawodowych, techników i liceów ogólnokształcących, którzy znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej lub życiowej, będą mogli otrzymać w tym roku  dofinansowanie. Z niewiadomych powodów MEN stwierdził, że rodzicom ucznia idącego do liceum łatwiej kupić książki niż rodzicom jego o rok starszego kolegi. Na pieniądze w ogóle nie mają, co liczyć gimnazjaliści.

Pomocą mogą zostać objęci również, bez względu na sytuację materialną i życiową, uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, pobierający naukę w szkołach dla dzieci i młodzieży.


Dodatkowo wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta może zadecydować, że 5 proc. z przyznanej mu puli, zostanie przeznaczone dla rodzin wielodzietnych, czyli takich, w których jest, co najmniej trójka dzieci. W tym wypadku kryterium dochodowe nie ma żadnego znaczenia, o czym często szkoły i urzędnicy samorządowi nie wiedzą.


Niestety, mimo że rząd zdecydował się przeznaczyć na program "Wyprawka szkolna" aż 180 milionów złotych, na wsparcie finansowe nadal mogą liczyć nieliczni (około 575 tys. uczniów). O dofinansowaniu decyduje kryterium dochodowe.
Uczniowie klas: I-III szkoły podstawowej mogą ubiegać o dopłatę w wysokości do 225 zł, a ich starsi koledzy z klas V do 325 złotych. Uczniowie drugich klas zasadniczej szkoły zawodowej mogą otrzymać 390 zł dopłaty, a drugich klas szkoły ponadgimnazjalnej - liceum ogólnokształcącego lub technikum - do 445 złotych.

 

W przypadku uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej dochód na osobę nie może przekraczać 539 zł, a uczniów pozostałych klas 456 zł. Uczniowie niepełnosprawni w szkole podstawowej do zakupu podręczników otrzymają do 770 zł, a w gimnazjum do 607 złotych.


Wnioski o dofinansowanie z programu "Wyprawka szkolna" wraz z paragonem z księgarni lub nawet oświadczeniem, należy złożyć u dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w nowym roku szkolnym. Termin wyznaczany jest przez wójta gminy, najczęściej do 10 lub 14 września, ale mniej przychylne gminy potrafią termin wyznaczyć nawet na sierpień. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o zarobkach, o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych, a rodzice uczniów niepełnosprawnych również kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Skontaktuj się z autorem tekstu: EL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Swiateczny prawy
OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Ogłoszenia wyróżnione
WSZYSTKIE +
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
Ogłoszenia drobne
WSZYSTKIE +
Zarobek Na Zakupach
Zapraszam do zapoznania się z ofertą kilku firm, w których dzię...
Szczegóły ogłoszenia

Malowanie Obrazów Na Zamówienie
[size= 10pt; font-family: calibri, sans-serif; color: #1f497d]Ma...
Szczegóły ogłoszenia

dr Władysław Rybicki
Kolejne sensacyjne odkrycie polskiego lekarza – zagadka raka roz...
Szczegóły ogłoszenia

Sprawdzona metoda dla dorosłych – niemiecki przez Skype
Pomagam osobą dorosłym w pokonaniu niemieckiego. Witaj przys...
Szczegóły ogłoszenia

Angielski przez Skype bo potrzebujesz języka w pracy
Witaj, czy zastanawiałeś się, ile możesz zyskać znając lepie...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Lipsko24 to niezależne medium elektroniczne w Lipsku i terenie powiatu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook

 

 

 

Płatności online zapewnia: