Dzisiaj jest sobota, 05 grudnia 2020 r., 340 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ

Warning: Illegal offset type in /home/arpass/ftp/lipsko24/includes/mysql.class.php on line 192
Gmina Pionki goni miasto. Podwyżki za śmieci już od stycznia. Dlaczego tak się dzieje?
Dodał: DL, 19-11-2020 08:32, odsłon: 3290
Fot. ilustracja/pixabay.com
Fot. ilustracja/pixabay.com

W wyniku znacznego wzrostu kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych w całej Polsce od 1 stycznia 2020 r. zmianie ulegają ceny za wywóz i utylizacje odpadów. W gminie Pionki od nowego roku stawka wyniesie 17 zł (segregacja)/34 zł (brak segregacji). Osoby kompostujące bioodpady w przydomowym kompostowniku zapłacą mniej.

Przypomnijmy, że do tej pory mieszkańców gminy obowiązywały dwie stawki: 13 złotych od każdej osoby, zamieszkującej w gospodarstwie domowym oraz 26 złotych dla tych, którzy nie będą segregowali odpadów. W poniedziałek, 16 listopada podczas sesji Rady Gminy Pionek, wójt Mirosław Ziółek przekonywał do konieczności podniesienia opłat za odbiór śmieci. Jeśli chodzi o nową stawkę to podniesiono ją z 13 na 17 złotych od osoby i analogicznie z 26 do 34. Początkowa propozycja zaprezentowana w uchwale opiewała na sumę 18 i 36 złotych, jednakże radni drogą kompromisu zdecydowali o ostatecznej podwyżce w kwocie czterech złotych, przy jednoczesnej dwuzłotowej uldze za kompostownik.

 

– Ktoś kto posiada kompostownik nie będzie płacił siedemnastu złotych, tylko piętnaście przy założeniu zbierania odpadów w sposób selektywny, więc dla takiej osoby podwyżka wyniesie dwa złote. Jeśli ktoś jest w trudnej sytuacji materialnej może składać wniosek o częściowe umorzenie albo rozłożenie tej opłaty na raty - tak zwanej opłaty śmieciowej – tłumaczy radny gminy Pionki Piotr Krakowiak.

 

W uzasadnieniu przedstawionym przez wójta Mirosława Ziółka ukazane było, iż zachowując stawkę 13 złotych gmina musiałaby dopłacać do śmieci ponad sześćset tysięcy złotych. Cała sprawa wywołała ogromną dyskusję wśród radnych, którzy w kwestii podwyżek śmieci nie byli jednomyślni.

 

Wzrost opłat tłumaczy radny gminy Pionki Piotr Krakowiak. – Koszty, które musielibyśmy ponosić z tytułu utrzymania starej stawki opłat za śmieci oscylowałyby w granicy dokładania blisko siedmiuset tysięcy złotych. Jeśli chcemy realizować inwestycje na terenie gminy i zapewnić ciągłość ich realizowania, żeby nie hamować jej rozwoju byliśmy do tego zmuszeni. Niestety, system zagospodarowania odpadów komunalnych w naszym kraju wymusza na samorządach takie ruchy. Koszty są ogromne, a nas nie stać żeby do tego gospodarowania dokładać w tak dużej wysokości. Przy nowej stawce będziemy dokładać w okolicy dwustu sześćdziesięciu tysięcy złotych. Jeżeli utrzymalibyśmy dawną kwotę, to dopłata z budżetu gminy za wywóz śmieci zbliżyłaby się do miliona – mówi radny Piotr Krakowiak.

 

Jak mówi radny, decyzja ta w głównej mierze spowodowana jest tym, aby realizowanie inwestycji na terenie gminy nie była zagrożona. Jeżeli nie wprowadzilibyśmy podwyżki cen za odbiór odpadów komunalnych to tak naprawdę Regionalna Izba Obrachunkowa mogłaby kwestionować naszą decyzję i zarzucić nam sztuczne zaniżanie opłat za odbiór śmieci. Nie byłaby zachowana proporcja udziału własnego, gdzie system gospodarowania odpadów komunalnych musi i powinien być samowystarczalny. Z bólem serca głosowałem za ta podwyżką, ale mam świadomość, że jest w obecnej sytuacji jak najbardziej racjonalna dodaje radny Krakowiak.

 

Ciężki rok

 

Ze względu na panująca aktualnie epidemię w gminie Pionki były częściowe zwolnienia przedsiębiorców z podatków, przykładem są domy weselne na terenie gminy, które przestały funkcjonować w pełnym wymiarze, co razem wraz z wieloma innymi czynnikami spowodowało znaczny spadek wpływów z podatków, także w innych branżach. – Jeśli mielibyśmy nie regulować stawek za odpady musielibyśmy podejmować naprawdę trudne decyzje takie jak na przykład niewyposażenie w roku 2021, a zmodernizowanego w tym roku przedszkola w Jedlni , czego chcieliśmy uniknąć. Wiem, że nikt nie przyjmie takiej podwyżki z radością, natomiast ja uważam, że bardzo ważną rolą radnych, urzędników jest to, aby tłumaczyć tą kwestię w racjonalny sposób, oparty na faktach, a nie na emocjach – powiedział radny gminy Pionki Piotr Krakowiak.

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Gmina Garbatka-Letnisko
Ogłoszenia wyróżnione
WSZYSTKIE +
LAPTOP SPRZEDAM
LAPTOP SPRZEDAM
Laptop hp 250 G6 używany w świetnej cenie oczywiście negocjacje też uznaje. Wszystkie szczegóły podaję poniżej:Przekątna ...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Lipsko24 to niezależne medium elektroniczne w Lipsku i terenie powiatu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook

 

 

 

Płatności online zapewnia: