Dzisiaj jest wtorek, 02 czerwca 2020 r., 154 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielony

Notice: Undefined offset: 48 in /home/arpass/ftp/lipsko24/includes/mysql.class.php on line 197
[WIDEO, ZDJĘCIA] Otwarcie Kaplicy Wieczystej Adoracji w Jedlni Kolonii
Dodał: MaG, 30-11-2019 23:35, odsłon: 5135
fot.Autor Jacek Gromek
fot.Autor Jacek Gromek

Kaplica Wieczystej Adoracji pod wezwaniem św. Jana Pawła II w Jedlni Kolonii koło Pionek jest już otwarta. W sobotę, 30 listopada 2019 roku poświęcił ją ksiądz biskup Henryk Tomasik, ordynariusz radomski.

To jedyne w diecezji radomskiej i jedno z nielicznych w Polsce miejsc, w którym jest prowadzona całodobowa adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Jest tam również niezwykła pamiątka po Papieżu – Polaku, czyli piuska, w której konsekrował on Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Wszystkie główne prace udało się zakończyć… kilkanaście godzin przed otwarciem.


Budowa Kaplicy wraz z domem zakonnym została sfinansowana wyłącznie z ofiar wiernych, a za budowę i dalsze utrzymanie obiektu odpowiada Fundacja Płomień Eucharystyczny, złożona głównie z osób świeckich.


Trzecie takie miejsce w Europie
Inicjatorem powstania Kaplicy Wieczystej Adoracji stał się ojciec doktor Joseph Vadakkel ze Zgromadzenia Misjonarzy Najświętszego Sakramentu z katolickiego stanu Kerala w Indiach, który prowadząc ewangelizację w Europie, od prawie 20 lat przyjeżdża do Polski. Jego misja to promowanie adoracji eucharystycznej, a on sam założył już dwa centra adoracji w Niemczech i Holandii. Trzecie takie centrum w Europie powstało właśnie w parafii Jedlnia.

 


Uroczystość otwarcia Kaplicy rozpoczęła się w sobotę, 30 listopada o godz. 10 w kościele parafialnym w Jedlni, gdzie ksiądz doktor Sławomir Płusa, prezes Fundacji Płomień Eucharystyczny przywitał zgromadzonych, w tym:


• biskupa ordynariusza Henryka Tomasika,
• siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu wraz z przełożoną Teofanią Migowską,
• ponad 20 księży z diecezji,
• przedstawicieli władz samorządowych Powiatu Radomskiego wraz ze starostą Waldemarem Trelką, władze gminy Pionki, a także darczyńców,
• zaproszonych gości z całej Polski oraz Niemiec,
• parafian z Jedlni i okolic.


Historię powstania kaplicy przybliżył krótko Marcin Genca, przewodniczący Rady Fundacji w kadencji 2015-2019. Biskup Tomasik wręczył zaś Darczyńcom pamiątkowe statuetki, a ojca Vadakkela mianował duchowym dyrektorem Centrum Wieczystej Adoracji w Jedlni Kolonii. Misjonarz z Indii opowiedział zebranym o duchowym znaczeniu Kaplicy, dziękując jednocześnie wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania.

 Następnie uczestnicy uroczystości przejechali do pobliskiej Kaplicy, gdzie rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem ordynariusza radomskiego. Biskup dokonał również poświęcenia Kaplicy i Domu Zakonnego, a także monstrancji oraz tak zwanych paramentów liturgicznych, czyli kielicha, pateny i puszek na komunikanty. Po zakończeniu liturgii przewodniczył krótkiej modlitwie, która rozpoczęła Wieczystą Adorację Najświętszego Sakramentu.


W organizacji uroczystości bardzo wydatnie pomogli: Rycerze Kolumba z Pionek, strażacy OSP Jedlnia, firma Full System Media Pawła Irzmańskiego oraz Centrum Ewangelizacji Zacisze w Jedlni.


Z piuską świętego Jana Pawła II
Data otwarcia, wyznaczona na 30 listopada miała również wymiar symboliczny: tego dnia skończył się rok liturgiczny, który w Kościele upłynął pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”. Natomiast nowy rok liturgiczny w Polsce jest poświęcony Eucharystii, zaś w diecezji radomskiej – Rodzinie. Patronem tego dnia jest również święty Andrzej, nazywany również apostołem, który przyprowadzał ludzi do Jezusa. Patronem Kaplicy stał się święty papież Jan Paweł II, który jest patronem Eucharystii oraz rodziny i młodzieży. Tuż przed otwarciem Kaplicy otrzymaliśmy niezwykły dar – siostra Ludwika ze Zgromadzenia Sióstr Sercanek, która pracowała w Watykanie w czasach Jana Pawła II, przekazała piuska papieża, którą miał na głowie podczas konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach.

 Tym wyjątkowym miejscem w skali kraju będą opiekowały się siostry nazaretanki z prowincji warszawskiej. Jak dodaje o. Joseph Vadakkel, ich posługa ma również związek z Janem Pawłem II, ponieważ przed wojną to właśnie siostry nazaretanki prowadziły ochronkę, do której należał również mały Karol Wojtyła.

Miejsce adoracji oraz pomocy duchowej
Kaplica Wieczystej Adoracji jest otwarta przez całą dobę, siedem dni w tygodniu w intencji rodzin w diecezji radomskiej, całej Polsce oraz na całym świecie. Może tam modlić się każdy chętny.

– Osoby z okolicznych parafii oraz mieszkańców Kozienic, Pionek i Radomia zachęcam do włączenia się w systematyczną modlitwę w intencji małżeństw i rodzin w Kaplicy Wieczystej Adoracji św. Jana Pawła II w Kolonii Jedlnia – apeluje biskup radomski Henryk Tomasik.

 – Dzisiaj toczy się wielka walka duchowa o małżeństwo i rodzinę, dlatego będziemy modlić się, aby Bóg wspierał, chronił i oczyszczał relacje z tego, co jest przeciwne miłości – tłumaczy ks. Sławomir Płusa, prezes Fundacji. – Zapraszamy również do włączenia się w Wieczystą Adorację. Grupy, wspólnoty i parafie już zapisują się na dyżury adoracyjne, można zgłosić się na stały dyżur nocny lub dzienny, raz w tygodniu lub raz w miesiącu, albo po prostu zajrzeć do kaplicy – zachęca ksiądz Płusa.

Oprócz modlitwy, Fundacja będzie prowadziła również okresowe poradnictwo duchowe dla rodzin lub osób w kryzysie (konsultacje indywidualne z o. Josephem Vadakkelem, czy ks. Sławomirem Płusą, który jest też egzorcystą diecezjalnym). Również siostry nazaretanki są przygotowane do prowadzenia poradnictwa rodzinnego. Niewykluczone, że w przyszłości powstanie tam również punkt pomocy najuboższym.

Budowa w dwa lata
Aby zrealizować budowę, najpierw, w 2015 roku, za zgodą biskupa radomskiego została powołana Fundacja Płomień Eucharystyczny, która zaczęła szukać miejsca na lokalizację centrum adoracji oraz gromadzić fundusze na jego powstanie. Jej fundatorem został ksiądz Janusz Smerda, proboszcz parafii Jedlnia.

W 2016 roku, dzięki zaangażowaniu państwa Barbary i Stefana Grzywaczów, fundacja otrzymała darowiznę w postaci działki na skraju Puszczy Kozienickiej w Jedlnii Kolonii. Przekazanie ziemi nastąpiło w formie aktu notarialnego. Następnie fundacja uzyskała pozwolenie na budowę. Warto dodać, że projekt architektoniczno - budowlany kaplicy wraz z domem zakonnym wykonała nieodpłatnie architekt Paulina Jaskółka z Łodzi.

 W listopadzie i grudniu 2017 roku wytyczono i ogrodzono plac budowy, a następnie zostały wylane fundamenty pod cały obiekt. Wykonawcą stanu surowego została firma Prime House Tomasza Sałka z Garbatki – Letniska. W samą budowę bardzo mocno zaangażował się pan Stefan Grzywacz, który prowadził bezpośredni nadzór nad pracami oraz zapewnił niezbędne wsparcie techniczne, sprzętowe i materiałowe.

W styczniu 2018 roku fundamenty obiektu poświęcił biskup Piotr Turzyński, a już kilka miesięcy później, w sierpniu 2018 roku, na więźbie dachowej kopuły Kaplicy zamontowano stalowy krzyż. Do grudnia 2018 roku powstał stan surowy zamknięty, a na obu budynkach udało się wykonać dachy i pokryć je blachą miedzianą. Dzięki w miarę łagodnej zimie, od stycznia 2019 roku ruszyły prace wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz obiektów, które prowadziło w sumie kilkunastu wykonawców. Wykonano instalacje hydrauliczne i elektryczne oraz centralnego ogrzewania, które zapewniają dwa ekologiczne kotły na pellet. Budynki zostały ocieplone i otynkowane, tynki położono również wewnątrz Domu Zakonnego, a następnie w Kaplicy.

W październiku na plac budowy weszli projektanci wystroju Kaplicy, czyli artyści plastycy Katarzyna i Andrzej Frydrychowie z Łodzi, którzy wraz ze swoją ekipą wykonali przepiękne freski w kopule, a potem nadzorowali montaż kamiennej posadzki oraz tabernakulum.

Mimo wielu trudności, nie tylko finansowych, ale również logistycznych i wykonawczych, wszystkie główne prace udało się zakończyć dosłownie kilkanaście godzin przed otwarciem Kaplicy.

 

 

Autor: Jacek Gromek


Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Gmina Garbatka-Letnisko
Ogłoszenia wyróżnione
WSZYSTKIE +
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
Ogłoszenia drobne
WSZYSTKIE +
Skup VW SHaran Pilnie Kupię
Kupię pilnie VW SHARAN 2.0 benzyna z klimatyzacją , stan obojęt...
Szczegóły ogłoszenia

Zarobek Na Zakupach
Zapraszam do zapoznania się z ofertą kilku firm, w których dzię...
Szczegóły ogłoszenia

Malowanie Obrazów Na Zamówienie
[size= 10pt; font-family: calibri, sans-serif; color: #1f497d]Ma...
Szczegóły ogłoszenia

dr Władysław Rybicki
Kolejne sensacyjne odkrycie polskiego lekarza – zagadka raka roz...
Szczegóły ogłoszenia

Sprawdzona metoda dla dorosłych – niemiecki przez Skype
Pomagam osobą dorosłym w pokonaniu niemieckiego. Witaj przys...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Lipsko24 to niezależne medium elektroniczne w Lipsku i terenie powiatu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook

 

 

 

Płatności online zapewnia: